corazon-salvaje.ro
October 23, 2014, 12:36:52 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: SMF - Just Installed!

Home   Help Search Calendar Login Register  
Pages: [1] 2
  Print  
Author Topic: De ce CORAZON SALVAJE  (Read 10792 times)
pgillda
Global Moderator
Hero Member

Corazon Salvaje para siempre!

View Profile
« on: December 02, 2009, 01:38:34 PM »

Feeling, Living, Breathing CORAZON SALVAJE!

S-a intamplat in iarna anului 1995, cand TVRul a difuzat pt prima data in Romania acest serial magnific. Imi amintesc ca-l urmaream cu sufletul la gura, este serialul pt care am inceput sa invat limba spaniola, decupam din reviste imagini cu Juan si Monica si le lipeam in caietul meu de suflet, pt ca pur si simplu adoram aceste personaje.

Melodia lui Mirajes, CORAZON SALVAJE, o ascultam de zeci de ori pe zi si ma chinuiam sa-i scriu versurile asa cum le intelegeam eu pe-atunci pt ca, la vremea respectiva, Romania habar nu avea ce e ala internet. Urmaream episod de episod cu sufletul la gura pt ca toate personajele au fost atat de bine interpretate, incat m-au transpus in lumea lor.

Jurnalul meu in Februarie 1996 noteaza: "M-am indragostit nebuneste si iremediabil de telenovela Corazon Salvaje, de Juan del Diablo (Eduardo Palomo) si Monica de Altamira (Edith Gonzalez)". Mai tarziu, in 2000, ajungand internetul si la noi, am inceput sa caut tot mai multe informatii despre CS, EP si EG.

Si intamplarea a facut ca, la o saptamana dupa ce am trimis un MP administratorului forumului AcasaTV prin care intrebam daca este posibil, sa difuzeze CS, sa pot revedea telenovela mea de suflet, Acasa sa difuzeze aceasta telenovela magnifica!! Nu cred ca mi-au ascultat sugestia cei de la Acasa, probabil am fost doar "gand la gand cu bucurie".

Daca pana si sotul meu, care este 100% anti-telenovele, abia astepta sa vina sambata si duminica sa vada ce au mai facut Juan, Andres, Monica, Aimee, va dati seama! Pt ca fiecare personaj este parte integranta din intreg, dialogurile sunt perfecte, vestimentatia, sirul actiunii. Daca pierzi un episod, ai pierdut o parte importanta din telenovela.

De aceea a fost pe buna dreptate numita, este si mereu va fi CEA MAI BUNA TELENOVELA A TUTUROR TIMPURILOR. Pentru ca si la 15 ani dupa, este la fel de iubita, pentru ca o poti revedea de mii de ori si de fiecare data vei descoperi un gest, o privire noua, pentru ca actiunea nu se lalaie ca in alte telenovele unde, daca sari doua saptamani gasesti sirul actiunii tot unde l-ai lasat cu doua saptamani in urma.

Apoi incepuse febra Corazon Salvaje 2... In urma miilor de solicitari primite de la fanii din intreaga lume, producatorii au decis realizarea CS2. Era gata si scenariul, dar Eduardo a parasit pe neasteptate lumea noastra si odata cu el a murit si visul nostru... A murit o parte din noi, pt ca CS a fost parte din mine, din fiinta mea, din tineretea mea, din visul meu.

Este SINGURA telenovela ai carei fani reusisera sa-i determine pe producatori sa-i realizeze o PARTE A DOUA. De ce? Pentru ca, pur si simplu, Corazon Salvaje este UNICA!!!

De aceea imi voi aminti mereu de prima intalnire cu Inima Salbatica: pentru ca peste PRIMA IUBIRE se trece greu, dar NICIODATA NU SE UITA!

Why Corazon Salvaje??

Because ......

It was once a love-story that made me cry, made me laugh, to hate, to love, to throb my soul: it made me feel that I 'm alive! A telenovela that put a stamp on my youth, that taught me I don't have to step over dead bodies, just to achieve my aim, that there is no harm in loving with all my heart and soul; on the contrary, in that moment, the whole sky will be on my side; that no matter how beautiful, lame, with beard or one-eye missing would someone be, each of us has his soul-mate that will bring spark-lights in our eyes and souls. CORAZON SALVAJE (1993) is the only telenovela that conquered my soul: I breathe CS, I live CS, I eat CS, I cry CS. When I pronounce CORAZON SALVAJE, my entire soul miraculously starts to thrill and only then I feel myself alive!

Because ....

Although 16 years have past since its first broadcast, CORAZON SALVAJE (1993) continues to be as beloved and requested to be again and again plaied on TV programms as it was on 1993-1994 when it appeared on the market; an excellent production, having only first-cl actors, so that, even the secondary characters have a special appeal / intensity on the whole of the series; the action is not trolled out (hung up), if you've missed an episode, you've missed an important part of the series .... It is the only telenovela whose fans have ever requested and determined the producers to make it a SECOND PART! Therefore, CORAZON SALVAJE 1993 is and will always be considered THE BEST Telenovela of ALL TIMES!

If you ever knew how it felt to lay your soul in your palm and to have your hand hangging, hoping that people ping by you won't be careless, you will understand what CORAZON SALVAJE means to me.

The first love you'll hardly leave behinde, but you'll never forget it! Especially that I didn't even get over it!  Wink

« Last Edit: January 12, 2013, 09:23:43 PM by pgillda » Logged

Sunt clipe in care, oricum ar sta trupul, sufletul e in genunchi!

pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #1 on: December 02, 2009, 08:06:55 PM »

De ce Corazon Salvaje??

Pentru ca ......

A fost odata o poveste de dragoste care m-a facut sa plang, sa rad, sa urasc, sa iubesc, sa-mi tresare sufletul: m-a facut SA TRAIESC! O telenovela care mi-a marcat tineretea, care m-a invatat ca nu trebuie sa calci peste cadavre, doar pentru a-ti atinge scopul, ca in sa iubesti din tot sufletul si cu toata inima nu-i nimic rau, ba, din contra, tot cerul este atunci alaturi de tine, ca fiecare dintre noi, nu conteaza cat de frumos, schiop, cu barba sau fara un ochi ar fi are perechea lui care-i va aduce lumina in suflet si in privire. CORAZON SALVAJE este singura telenovela care mi-a patruns in suflet: respir CS, traiesc CS, mananc CS, plang CS. Cand rostesc CORAZON SALVAJE, tot sufletul meu se-nfioara ca prin farmec si abia atunci simt ca TRAIESC.

Pentru ca....

Desi au trecut 16 ani de la prima ei difuzare, INIMA SALBATICA continua sa fie la fel de iubita si de solicitata iar si iar de a fi redifuzata; o productie de exceptie, cu actori numai unul si unul in asa fel incat, chiar si personajele secundare au o forta aparte in totalul serialului; actiunea nu se lalaie, daca ai pierdut un episod, ai pierdut o parte importanta din serial....Este singura telenovela ai carei fani au solicitat si au si obtinut ca producatorii sa ii relizeze o PARTE A DOUA!!! De aceea CORAZON SALVAJE este si va fi mereu considerata CEA MAI BUNA TELENOVELA A TUTUROR TIMPURILOR!!! Daca stiti cum este sa sa-ti asezi sufletul in palma si sa stai cu mana intinsa, sperand ca cei ce vor trece pe langa tine nu vor fi nepesatori, veti intelege ce inseamna pentru noi CORAZON SALVAJE. Peste prima iubire se trece greu, dar NICIODATA nu se uita! Cu atat mai mult cu cat nici macar nu am trecut peste ea!!

pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #2 on: January 10, 2010, 09:18:32 AM »

By magda

----- Original Message -----
From: iernutian Magda
To: Gillda Popescu
Sent: Monday, January 04, 2010 09:25
Subject: Re: inregistrare user pe forumul Corazon Salvaje Romania

Buna dimineata,

Am urmarit Corazon Salvaje pe Rete4 in anul 1993/1994, pentru prima data. Asteptam cu sufletul la gura fiecare episod. Pentru ultimul episod m-am invoit de la servici deoarece Patricia i-a avut invitati cu aceasta ocazie pe Eduardo Palomo si Edith Gonzales. Daca-mi mai aduc bine aminte a fost chiar de ziua lui de nastere, Dumnezeu sa-l ierte.

Am revazut pe postul TV Acasa inca de 2 ori.

L-am urmarit cu acelasi interes, cu aceeasi emotie de fiecare data.
O poveste extraordinara, o interpretare de zile mari: parca era aievea, parca era chiar povestea celor doi actori.
O astfel de interpretare n-am mai avut placerea sa mai intalnesc in alte telenovele.

Sunt atat de emotionata incat nu-mi gasesc cuvintele si nici nu cred ca exista cuvinte pentru a reda ce simti cand te captiveaza ceva, cand poti sa revezi de "n" ori fara sa te plictisesti, fara sa te saturi si de fiecare data sa urmaresti cu acelasi interes si cu sufletul la gura.

Am gasit pe youtube episoade scurte, dar cu incarcatura pasionala cea mai puternica......................
si nu ma mai satur.............

M-am indragostit de poveste, nu de actor. Acesta este adevarul.
O poveste de epoca, unica,  cu o incarcatura emotionala foarte puternica, cu o interpretare magistrala, cu muzica adecvata, peisaje.
Forumul dvs mi-a dat prilejul sa cunosc foarte multe amanunte despre aceasta telenovela, momente din viata personala a actorilor.......

Va doresc succes in continuare, un an excelent, indiferent daca imi veti da sau nu acceptul de a fi membru  in acest forum.

Cu respect,
Magda Iernutian

pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #3 on: January 24, 2010, 02:29:15 PM »

Quote from: Lacri
Am stat multa vreme sa ma gandesc cum sa va prezint o mare iubire a mea, Pentru ca nu e (nu e nici macar - ar spune altii) serial. E o telenovela. In urma cu cativa ani o prietena a editat un numar de revista in format electronic si acolo am scris si eu despre aceasta iubire a mea. Am recitit dupa ani de zile ce am scris atunci si mi-am dat seama ca tot ce am scris acolo a ramas valabil .Asa ca nu am schimbat nimic, convinsa ca voi veti intelege:

Niciodata nu ma gandisem ca voi scrie despre asta...

Exista în viata mea, asa cum exista in viata atator femei si… gata! Ce ar fi de spus? Da, stiu ca sunt multi care analizeaza fenomenul, calculeaza ratinguri pe care le întorc apoi pe toate fetele, dar eu nu fac parte din acea categorie. Eu sunt „consumatoarea” „obiectul de analiza” sau … numiti-ma cum vreti, nu –mi mai pasa. Era o vreme cand eu însami as fi considerat degradant, sub “nivelul meu intelectual” sa-mi pierd timpul cu asa ceva. Dar sa mai scriu despre asta, nici vorba!

...M-am lasat dusa de amintiri Cat de dresata eram! Sa fac doar ceea ce e „chic” intelectual, ceea ce „da bine” in fata altora era ceva normal. Sa fac un lucru „pentru ca asa se face” „asa se obisnuieste” „toata lumea face la fel” printre persoanele cu un anumit standard intelectual, desi eu doream sa fac cu totul altceva, era pentru mine ceva normal. Si nici macar nu-mi dadeam seama cat de înregimentata eram!

Pana intr-o zi. O zi ca toate celelalte, o zi in care de dimineata pana seara facusem  ceea ce se astepta de la mine sa fac . Eram obosita, frustrata, m-am trantit in fotoliu si am deschis televizorul din obisnuinta, fara sa ma intereseze cu adevarat ce voi vedea pe ecran… Dar ceea ce am vazut mi-a schimbat viata. Un chip, o privire a inundat ecranul, coplesitor, cu o forta neasteptata.  

M-am luptat cu mine zile in sir pana am acceptat adevarul ca vreau sa fac ceva ce nu e de “bon-ton” printre intelectuali.
A durat saptamani pana am reusit s-o marturisesc deschis si cu privirea limpede celorlalti din jurul meu.
A durat luni pana am reusit sa nu-mi pese de privirile lor ironice si luarile peste picior de fiecare zi.

Dar a meritat. Azi nu mai rade nimeni de mine, pentru ca au vazut ca nu-mi pasa. Îmi asum aceasta dragoste deschis, nu-mi e rusine de ea, dimpotriva. Si datorita ei am învatat sa fac dupa cum îmi spune inima si in alte ocazii, chiar daca ceilalti nu sunt de acord, sau nu înteleg de ce o fac. Am învatat sa spun NU, atunci cand presiunea societatii devine prea mare. Am învatat sa spun NU santajului sentimental. Am ajuns sa ma împrietenesc cu mine însami, de fapt sa fiu eu însami.

Si de atunci viata mea e mult mai usoara, mai lipsita de falsitati si complicatii, mai frumoasa.

Si toate astea pentru ca m-am îndragostit de o telenovela. De fapt nu de o oarecare telenovela, ci de EA, UNICA. De cand am vazut-o pe ea nu mai am prejudecati fata de telenovele, încep sa le vizionez sperand de fiecare data ca va aparea una care sa-mi placa la fel de mult. Pana acum insa nu am gasit una la fel. Am vizionat multe telenovele de calitate, interesante, bine jucate, cu o tema atragatoare, dar…

Am fost întrebata adeseori de ce îmi place atat de mult, m-am întrebat eu însami acest lucru, si multa vreme am refuzat sa caut o cauza. Îmi place si gata. De ce sa disec aceasta perfectiune?

,,Eu nu strivesc corola de minuni a lumii si nu ucid cu mintea tainele ce le-ntalnesc in calea mea … ''

Mi-era teama ca, disecand, vraja se va destrama, ca vazand amanuntele, voi înceta sa vad întregul…

Dar acum îmi dau seama ca exact aceste amanunte care m-au facut sa iubesc întregul, sunt tot atat de frumoase ca întregul in sine. Fiecare scena a serialului e asemenea unei perle, rotunda, perfecta, unica. O prietena spunea ca unul din ingredientele esentiale pentru ca o telenovela sa aiba succes este repetarea orala, de mii de ori a întamplarilor prin care trec personajele. In telenovela mea nimic nu se repeta, daca ai pierdut un episod poti fi sigur ca ai pierdut scene de o frumusete irepetabila. Nimic nu se spune in plus, nimic nu se omite, fiecare gest nuanteaza, fiecare hohot de ras sau plans dezvaluie. Fiecare sarut are o alta încarcatura emotionala, fiecare strangere de mana codifica o alte relatie umana. Haina uitata ore in sir pe o canapea de un om pedant si grijuliu cu lucrurile sale… privirea grea a unui barbat ce priveste un baietel jucandu-se cu roata… un pahar de tarie dat pe gat de un om cumpatat la bautura… toate sunt perlele unice ale aceluiasi sirag perfect.

Dialogurile depasesc de departe in subtilitate ceea ce si-a imaginat Caridad Bravo- Adams cand a scris romanul de la baza serialului, dar cei ce le-au creat au ramas niste simpli anonimi. Muzica serialului, interpretata de o voce calda si puternica, subliniaza sau copleseste dupa caz, facand sa vibreze corzile sufletului. Costumele dezvaluie personalitatea eroilor, evitand excesele. Nici un costum nu e îmbracat de dragul pitorescului sau pentru a impresiona, ci sunt una cu cel ce le poarta. Ambianta, mobilier, toate îsi au rostul si povestea lor, vorbesc uneori mai mult decat oamenii. Nu se expune luxul de dragul de a fura ochii, nu se arata saracia de dragul de a impresiona. Bunul-simt si masura au fost la ordinea zilei printre cei ce au creat acest serial.

Si oamenii… rolul cel mai mic e jucat cu arta, nuantat, fara exagerari, dar totusi plin de culoare. Actori necunoscuti pentru noi interpreteaza chiar cel mai episodic rolisor cu talent. Actorii din rolurile principale captiveaza si fascineaza, traiesc in pielea personajelor de parca si-ar povesti propria poveste. Si personajele traiesc in timp, cresc, se schimba sub ochi nostri de la un episod la altul, împinsi de împrejurari. Schimbarea se petrece în mod natural, credibil, faptele eroilor ne pun pe ganduri, ne conving. Privirile vorbesc, tacerile au greutate. Vezi prin ochiul camerei de luat vederi ceea ce trebuie sa vezi, fara a ti se baga pe gat. Simti ca cei ce iti spun povestea sunt convinsi ca tu esti un om inteligent, care întelege si ce se spune printre randuri. Ca te respecta. Ca te cheama sa spui povestea alaturi de ei.

Si atunci simti dorinta sa depeni aceasta poveste de fiecare data împreuna cu toti acei oameni minunati. Sa nu pierzi nici un episod. Sa faci sacrificii pentru a fi alaturi de ei, pas cu pas. Ca un îndragostit.

Pentru ca fara sa-mi dau seama m-am îndragostit de INIMA SALBATICA. De o telenovela. Si am simtit nevoia, ca orice îndragostit, sa vorbesc despre marea mea iubire. Voua. Acum.
« Last Edit: January 24, 2010, 02:32:40 PM by pgillda » Logged

pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #4 on: January 24, 2010, 02:36:07 PM »

Quote from: LoryL
Intai trebuie sa marturisesc: nu ma uit la telenovele. Never. Asa cum nu ma uit nici la soap operas. Am multe prietene care urmaresc - si una si alta - si din punctul meu de vedere e ok ! Doar ca eu nu am rabdarea necesara ...

Cu toate acestea Inima Salbatica e pentru mine o dragoste aproape la fel de profunda si "veche" ca si Mandrie si Prejudecata. O pasiune - o obsesie!

Inima Salbatica nu e o telenovela, e o bijuterie mexicana a carei valoare si unicitate se conserva in timp. Incomparabila cu orice alt produs de gen al televiziunilor sud sau nord americane. Splendida din toate punctele de vedere - de la distributie la regie, scenariu, costume, decoruri, muzica.

Lacri (fanedu444) si LoryL: multumim pentru cuvintele frumoase!!  Kiss

pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #5 on: January 24, 2010, 02:37:02 PM »

Quote from: yrma
Emotionanta cronica ta Lacramioara. Am sorbit fiecare cuvant. Inima salbatica este una din marile mele iubiri, alaturi de P&P si Pe aripile Vantului.

Este un serial de exceptie si poate prima ecranizare care depaseste cu mult valoarea carti.

pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #6 on: January 24, 2010, 02:41:46 PM »

Quote from: FlorentinaS
Niciodata nu am incercat sa imi explic sau sa explic celorlalti de ce imi place CS si Eduardo Palomo... dar in cuvintele tale ma regasesc ... ma regasesc pe mine, la 16 ani.. uimita de frumusetea unei povesti... si ma regasesc si acum, la 27... mai matura, mai "complicata", dar la fel de uimita de cat de perfecta poate fi viata .... atat de perfecta uneori incat te regasesti, iti regasesti valorile si iluziile, chiar si cand credeai ca le-ai pierdut definitiv...

nu cred in reincarnare, dar cred ca viata este un cerc, si ca intotdeauna inceputul nu este deca un alt sfarsit ... sau mai  bine zis, sfarsitul nu este decat inceputul....

Multumesc!

pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #7 on: January 24, 2010, 02:42:27 PM »

Quote from: AndreeaC
wow..iata lucrurile care se intamplau in timp ce eu dormeam
Lacri ceea ce ai scris este absolut minunat si cred ca stii ca eu sunt o alta persoana care crede aceleasi lucruri scrise mai sus.
Corazon Salvaje a inceput pentru mine la 16 ani si ma tem ca va continua pentru muuuuuut timp.
Iubesc Corazon Salvaje!

pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #8 on: January 24, 2010, 02:47:02 PM »

CORAZON SALVAJE atrage si va fi mereu "cea mai buna telenovela a tuturor timpurilor" pentru modul extraordinar in care a fost realizata si pentru ceea ce au transmis dincolo de ecrane Edith-Eduardo in rolurile noastre de suflet Monica de Altamira - Juan del Diablo....Este o poveste de viata si o poveste de dragoste la care viseaza orice fata. Care din noi nu si-ar dori sa-l aiba langa ea pe Juan del Diablo???  :-)  CORAZON SALVAJE este singura telenovela pe care as urmari-o de mii si mii de ori fara sa existe nici cel mai mic risc de a ma plictisi... Iubesc atat de mult toate acele personaje: pe Andres si Aimee, pe Dona Catalina si pe Sofia, pe Marcelo si pe Mariana, pe Don Noel si pe Amanda, pe Azucena si pe Joaquin, pe Meche si pe El Tuerto, Pe Segundo, pe Serafin, pana chiar si pe Bautista si pe Don Guadalupe sau Alberto  ;-)  Toti imi sunt dragi, pentru ca toti au facut din CORAZON SALVAJE o telenovela inegalabila... Pentru mine, CORAZON SALVAJE este parte din fiinta mea.

mnika
Newbie
*

View Profile
« Reply #9 on: April 21, 2010, 03:22:23 PM »

cuvinte care exprima asa de bine ceea ce simti cand vizionezi asa o minunatie ca Inima salbatica - pentru mine a fost perioada cea mai fericita a vietii mele - adolescenta, prima dragoste si bineinteles telenovela de suflet...de la melodia de generic pana la perfectiunea actorilor, care parca isi traiau propria viata in acest serial si scenariul de neuitat.... totul a lasat urme adanci in sufletul meu si parca nu ma satur niciodata sa revizionez aceasta capodopera....niciodata nu am agreat baietii cu plete, dar Juan mi-a placut atat de mult incat acest amanunt nu mai parea atat de important - nu prea imi plac nici fetele blonde, dar Monica m-a cucerit cu simplitatea si delicatetea ei - iar pasiunea dintre ei  razbate dincolo de ecran si te  infioreaza si te face sa-ti doresti ca macar o data in viata sa simti ceva asemanator....respectele mele pentru toti cei care au realizat aceasta telenovela perfecta si respectele mele pentru toti cei care administreaza acest forum - in primul rand Gilldei Kiss
cristina
Full Member

View Profile
« Reply #10 on: May 08, 2010, 04:08:12 PM »

asa este aveti perfecta dreptate si acum imi amintesc cand a fost difuzat pt prima oara lasam tot la oparte si stateam cu inima la gura sa inceapa episodu a fost si este si la ora actuala cea mai buna telenovela ,vreau sa va spun ca eu ma uit in fiecare zi la ea si nu ma plictisesc e ca si cum ar fi pt prima oara iar eu nu ma pot impaca cu ideea ca el nu mai este DE CE a trebuit sa plece ca si MICHAEL poate DUMNEZEU a avut mai multa nevoie de ei multumesc gillda pt forum acum sunt mai linistita  stiti voi ca fiecare om il face fericit ceva anume iar eu aici cu voi mam regasit va  Kiss pe toti

para siempre eduardo
pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #11 on: May 13, 2010, 03:01:34 PM »

Mi-as dori atat de mult sa o revad pe micul ecran, incat nici nu am cuvinte sa descriu!!!
Sper, din tot sufletul, sa nu le treaca prin cap sa difuzeze remake-ul din 2009, ca o sa-i bombardez  Angry

cristina
Full Member

View Profile
« Reply #12 on: May 13, 2010, 05:01:22 PM »

fi sigura de asta o sa ripostam cu toti de 2 ani ai rugam pe cei de la acasa sa redifuzeze si ei nimic sar putea sa se gandeasca la varianta aia oribila si fara nici un farmec or sa zica ca e mai noua cine stie sper sa nu din tot sufletu nu va mai fi nimeni ca JUAN al nostru  Kiss

para siempre eduardo
pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #13 on: May 29, 2010, 02:59:11 PM »

fi sigura de asta o sa ripostam cu toti de 2 ani ai rugam pe cei de la acasa sa redifuzeze si ei nimic sar putea sa se gandeasca la varianta aia oribila si fara nici un farmec or sa zica ca e mai noua cine stie sper sa nu din tot sufletu nu va mai fi nimeni ca JUAN al nostru  Kiss

Sper sa nu, pentru ca se pare ca e chiar slaba rau. Cei de la Univision, care distribuie telenovelele latino-americane in SUA, au mutat-o din prime-time, tarziu in noapte ...
Cei de la Acasa, decat sa aiba parte de o astfel de experienta, mai bine ar miza de la bun inceput pe CS 1993, care nu le-ar da batai de cap  Wink

pgillda
Global Moderator
Hero Member

View Profile
« Reply #14 on: January 22, 2011, 03:18:02 PM »

Quote from: neli
Gilda, pentru ca pui in cuvinte tot ceea ce simt eu si multe alte persoane.,,......

Kiss

Pages: [1] 2
  Print  

Jump to: